اخبار

بخش کشاورزی خوزستان به ۳۰۰هزار دستگاه تراکتور جدید نیاز دارد.

اهواز - ایرنا - رییس سازمان جهادکشاورزی خوزستان گفت: بخش کشاورزی استان برای توسعه مکانیزاسیون و افزایش تولید محصولات اساسی، به ۳۰۰ هزار دستگاه تراکتور جدید نیاز دارد.

خدارحم امیری زاده روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود:هم اکنون حدود ۳۷ هزار دستگاه تراکتور که عمر برخی از آنان بالای ۱۵ سال است در خوزستان وجود دارد که به هیچ وجه پاسخگوی نیاز بخش کشاورزی استان نیست.
وی بیان کرد: با توجه به گستردگی بخش کشاورزی خوزستان، و اینکه قرار است حجم تولیدات استان تا سال ۱۴۰۴، به ۲۵ میلیون تن در سال برسد به این تعداد تراکتور نیاز داریم تا جوابگوی بخش کشاورزی باشد.

حجم فعلی تولید سالانه بخش کشاورزی خوزستان هم اکنون ۱۷.۳میلیون تن است.

پیشنهاد ایجاد خط تولید تراکتور در خوزستان
رییس سازمان جهادکشاورزی خوزستان افزود:برای افزایش تخصیص سهمیه تراکتور به خوزستان رایزنی با وزارت جهاد کشاورزی انجام شده و حتی پیشنهاد شده کارخانه تراکتورسازی تبریز، یک واحد خود را در خوزستان راه‌اندازی کند.
وی گفت: توجیه فنی و اقتصادی راه اندازی یک واحد تراکتورسازی در خوزستان اعلام شده و سازمان جهادکشاورزی استان به صورت جدی به دنبال دریافت موافقت اولیه سرمایه گذار است.
امیری زاده با اشاره به اینکه هم اکنون حدود ۱.۲ میلیون هکتار از زمین‌های کشاورزی خوزستان زیرکشت می‌رود ادامه داد: یکی از مواردی که می‌تواند سطح زمین‌های زیرکشت استان را به ۲.۲میلیون هکتار برساند تامین تراکتور مورد نیاز است.
به گفته وی یک میلیون هکتار از زمین‌های کشاورزی خوزستان قابلیت کشت دارند ولی به دلیل کمبود آب، نبود ادوات کشاورزی از جمله تراکتور و استفاده نکردن از شیوه‌های نوین کشت از جمله کشت گلخانه‌ای، بدون استفاده مانده و بهره اقتصادی از این زمین ها نمی‌شود.

رییس سازمان جهادکشاورزی خوزستان در ادامه با اشاره به مزیت های بخش کشاورزی استان از جمله کشت در چهار فصل، شیب ملایم ، خاک حاصلخیز و نیروی انسانی متخصص ادامه داد: چنانچه مکانیزاسیون به کمک بخش کشاورزی آید می ‌توان اشتغال در بخش کشاورزی خوزستان را در سطح قابل قبول افزایش داد.
استان خوزستان ۱۳.۵ درصد کل محصولات بخش کشاورزی کشور را تامین می‌کند و از این حیث رتبه نخست کشوری را دارد.
در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ به دلیل خشکسالی شدید که در نیم قرن اخیر بی سابقه بود و پیرو آن محدودیت یا ممنوعیت کشت برنج و ذرت دانه‌ای و علوفه‌ای، حجم تولیدات بخش کشاورزی خوزستان ۲۰ تا ۲۵درصد کاهش یافت.

استان خوزستان در سال زراعی گذشته با وجود خشکسالی شدید یک چهارم حجم خرید تضمینی گندم کشور را عملیاتی کرد.

15 دی 1400

سیلاب ۶۰۰ میلیارد ریال به بخش کشاورزی دلگان خسارت وارد کرد

زاهدان- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی دلگان سیستان و بلوچستان گفت: سیلاب چند روز اخیر در جنوب استان سبب بروز خسارت ۶۰۰ میلیارد ریالی به مزارع این شهرستان شد.

شهناز رفعت پور شامگاه سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سیلاب این مدت در برآورد اولیه به ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار از اراضی زراعی زیر کشت گندم، جو، یونجه، هندوانه، ملون و کلزا دلگان خسارت سنگینی وارد کرده است.
وی افزود: با بازگشایی مسیرها و راههای دسترسی گروه های ارزیاب خسارت این نهاد به مناطق اعزام و میزان نهایی خسارات وارده اعلام خواهد کرد.
مدیر جهاد کشاورزی دلگان تصریح کرد: بر اساس اعلام هواشناسی در دو روز گذشته ۶۲ میلی متر باران در سطح شهرستان باریده که باعث طغیان رودخانه های فصلی شده است.
رفعت پور اظهار داشت: در شهرستان دلگان بیشتر مناطق آسیب دیده کشاورزی بخش مرکزی و جلگه چاه هاشم است.

15 دی 1400

دو میلیون تن نهاده بین دامداران روستایی و عشایر توزیع شد

بیرجند-معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه دو میلیون تن نهاده بین دامداران روستایی و عشایر طی سه ماه گذشته، توزیع شد، گفت: مدل کشاورزی تجاری باید گسترش یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین دماوندی‌نژاد صبح شنبه در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی اظهارکرد: تمام تلاش ما بر این است که تولیدکننده بخش کشاورزی مقاوم در عرصه باقی بماند تا در سفره‌های ایرانی شاهد محصولات و دست رنج کشاورزان و دامداران ایران زمین باشیم.

معاون امور تولیدات دام وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: اگر به دنبال رونق در بخش کشاورزی هستیم باید از معدل معیشتی در این بخش به سمت مدل کشاورزی تجاری و بازرگانی برویم.

دماوندی نژاد با اشاره به اینکه در مدل معیشتی خشکسالی‌ها و تغییر اقلیم‌ها مصائب زیادی را پیش روی ما قرار می‌دهد، ادامه داد: اما در مدل تجاری این آسیب‌ها کاهش می‌یابد و از این جهت ریل گذاری ما باید به سمت کشاورزی تجاری باشد.

وی گفت: با این ریل گذاری باید به نقطه‌ای برسیم که محصولات استراتژیک خراسان جنوبی به عنوان طلاهای ناب شناخته شده جهانی به درآمدزایی بیشتری برسد.

معاون امور تولیدات دام وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: در بیش از سه ماه فعالیت وزیر جهاد کشاورزی (از نیمه مهرماه تا اوایل دی) حدود دو میلیون تن نهاده تنها بین دامداران روستایی و عشایری توزیع کردیم که بسیار ارزشمند است.

دماوندی نژاد یادآور شد: همچنین مجوز صادرات ۳۰۰ هزار رأس دام سبک و ۵۰ هزار رأس گوساله پرواری را صادر کردیم.

گفتنی است در این مراسم از زحمات غلامرضا قوسی تقدیر و مهدی جعفری به عنوان سرپرست سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی معرفی شد.

13 دی 1400

ازبکستان سلامت سیب‌زمینی صادراتی ایران را به طور رسمی تأیید کرد.

ازبکستان در نامه‌ای به طور رسمی اعلام کرد: پس از دیدار نمایندگانش با مقامات ایرانی، تا این تاریخ هیچ‌گونه آفت یا ارگانیسم مضر در سیب‌زمینی‌های صادراتی به ازبکستان دیده نشده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، آژانس حفظ نباتات قرنطینه جمهوری ازبکستان با ارسال نامه‌ای به سازمان حفظ نباتات ایران اعلام کرد تا این تاریخ هیچ‌گونه آفت یا ارگانیسم مضر در سیب‌زمینی‌های صادراتی به ازبکستان دیده نشده است.

در این نامه آمده است: در پی توافق برای تقویت نظارت و کنترل بهداشت گیاهی سیب‌زمینی‌های صادراتی در دیداری که 12 تا 17 نوامبر بین نمایندگان کشور ازبکستان با نمایندگان ایران انجام شد و با توجه به اقداماتی که توسط سازمان حفظ نباتات ایران صورت گرفته، تا این تاریخ هیچ‌گونه آفت یا ارگانیسم مضر در سیب‌زمینی‌های صادراتی به ازبکستان دیده نشده است.

در این نامه ابراز امیدواری شده که همکاری‌های دوجانبه افزایش یابد.

5 آبان به نقل از رسانه‌های خارجی خبر برگشت 3500 تن سیب زمینی صادراتی ایران از ازبکستان را منتشر شد.

مقامات دولت ازبکستان اعلام کردند که 3 هزار و 500 تن سیب زمینی وارداتی از ایران و پاکستان را به خاطر وجود آلودگی خطرناک برگشت زده است.

آژانس حفاظت و قرنطینه محصولات کشاورزی ازبکستان اعلام کردند که 3525 تن از سیب‌زمینی‌های وارداتی را برگشت داده و 775 تن آن را هم معدوم کرده است.

13 دی 1400

محصولات کشاورزی و غذا ۸ ماهه ۳.۴ میلیارد دلار ارزآوری داشتند.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی گفت: از ابتدای امسال تا پایان آبان‌ماه ۵میلیون و ۴۳۱هزار تن محصولات کشاورزی و غذا از کشور صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمد قربانی ارزش محصولات کشاورزی و غذایی صادرشده طی 8ماهه سال جاری را 3 میلیارد و 345 میلیون دلار عنوان کرد.

وی با اشاره به پنج قلم عمده صادراتی به‌لحاظ وزنی گفت: طی مدت یادشده 776 هزار تن هندوانه، 553 هزار تن گوجه‌فرنگی تازه یا سورت‌کرده، 470 هزار تن سیب‌زمینی تازه یا سورت‌کرده، 456 هزار تن سیب تازه و 249 هزار تن پیاز، موسیر و سیر از کشور صادر شده است.

قربانی افزود: پنج قلم عمده صادراتی به‌لحاظ ارزشی شامل پسته به‌ارزش 654 میلیون دلار، گوجه‌فرنگی تازه یا سورت‌کرده به‌ارزش 259 میلیون دلار، هندوانه به‌ ارزش 181 میلیون دلار، خرما به‌ارزش 150 میلیون دلار و سیب تازه به‌ارزش 131 میلیون دلار بوده است.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی با بیان این‌که در مدت یادشده 20 میلیون و 724 هزار تن نهاده‌های دامی و کالا‌های اساسی کشاورزی برای تأمین نیاز کشور وارد شده است، ارزش این میزان واردات را 11 میلیارد و 528 میلیون دلار عنوان کرد.

وی ادامه داد: طی این مدت، پنج قلم عمده وارداتی به‌لحاظ وزنی شامل 6 میلیون و 132 هزار تن ذرت دامی، 4 میلیون و 300 هزار تن گندم معمولی، 2 میلیون و 425 هزار تن جو، یک‌میلیون و 794 هزار تن کنجاله سویا و یک میلیون و 734 هزار تن دانه سویا بوده است.

13 دی 1400